MÄRTSIKÜÜDITAMISE MÄLESTUSPÄEV 2020

Juhindudes tervisekaitsenõuetest traditsioonilisi küünlasüütamisi linnaväljakutel ja tseremooniaid 1949. aasta märtsiküüditamise aastapäeval Eestis 25. märtsil ei korraldata.

MÄRTSIKÜÜDITAMISE MÄLESTUSPÄEV 2020
MÄRTSIKÜÜDITAMISE MÄLESTUSPÄEV 2020
MÄRTSIKÜÜDITAMISE MÄLESTUSPÄEV 2020

Tänavu 25. märtsil möödub 71 aastat märtsiküüditamisest, mille käigus saatis Nõukogude võim
vägivaldselt Siberisse üle 20 000 Eesti inimese. Küüditatute seas oli palju lapsi ja vanureid.

Sotsiaalvõrgustike kasutajatel palutakse postitada küünla süütamisest pildid ning lisada postitusele märksõna #Mäletame. Märksõna võimaldab liita kõik sellised pildid ühte voogu ja inimesi sümboolselt ühendada, asendades nii eriolukorrast tulenevalt tühistatud mälestusüritusi.

“Mälestusküünla süütamisega koduaknal näitame, et vaatamata kõigele me hoolime vabadusest, mäletame terroriohvreid ning hoiame ühte nii raskel kui ka õnnelikul ajal,” ütlevad korraldajad.

Memento, Inimõiguste Instituut, Eesti Mälu Instituut, Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu, MTÜ Tulipisar, Eesti Noorteühenduste Liit ja Eesti Üliõpilaskondade Liit, Tallinna Kultuuriamet ja Justiitsministeerium kutsuvad üles hoidma kõrges eas represseeritute ja kõigi eakate tervist ning neid igati abistama, järgides seejuures Terviseameti soovitusi riskigrupi inimeste osas.

Memento esindajad viivad võimalusel korral lilled ja süütavad küünlad mälestuspäeval mälestusmärkide juures. Kell 12 ja 15 helisevad kirikute kellad. Kutsume üles eestimaalasi kirikukellade saatel seisatuma nende tuhandete inimeste mälestuseks, kes Siberisse jäid.

Märtsiküüditatute mälestusinstallatsiooni kontuuriks on endine Nõukogude Liidu piir, mis on motiiv Maarjamäe seinapannoolt koos raudteeharudega, mis viisid Siberi laagritesse ja väljasaatmiskohtadesse. Raudteed ja sihtpunkte imiteerivad küünalde asemel seekord punased tuled. 

Patarei vangla, kus Nõukogude võim hoidis süütuid Eesti inimesi, värvub veidi enne kella 19.00 Eesti Mälu Instituudi algatusel mere poolt punaseks, mälestamaks kommunismiohvreid.

Lood Märtsiküüditamisest

PÄÄSTEAMET PANEB SÜDAMELE: KÜÜNAL ASETA KUUMAKINDLALE ALUSELE JA EEMALE SÜTTIVATEST MATERJALIDEST.
ÄRA JÄTA KÜÜNALT JÄRELVALVETA!

Sinu reaktsioon artiklile?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0